Augintojų patarimai

Žemiau pateikiame praktiškus patarimus norintiems užsiimti sraigių auginimo verslu

Kaip ir bet kuri žemės ūkio šaka, taip ir sraigių auginimas, reikalauja žinių, patirties, nuolatinės priežiūros ir atsakingo požiūrio. 

Investicijos, palyginus su kitomis žemės ūkio veiklomis, į atitinkamą žemės plotą yra didelės (be tinkamų žinių ir priežiūros dažniausiai per pirmus metus neatsiperkančios), todėl šis verslas reikalauja nuoseklaus ir ilgalaikio požiūrio.

Informacijos „dalintojų“ yra labai daug, svarbiausia atsirinkti tą, kuris tikrai žino ką kalba ir nedalina nepasvertų pažadų. Helixa komanda nepalaiko nuomonės sraigių augintojų, bandančių pasinaudoti nepatyrusiais augintojais ir iš to stipriai pasipelnyti (sraigių reproduktorių pardavinėjimas vienetais už neprotingą kainą, auginimo technologijos ir patarimų įkainojimas dešimtimis tūkstančių litų ir kt.). Mūsų įsitikinimu, tokie atvejai kenkia visam, Lietuvoje dar tik gemalo stadijoje esančiam, sraigių auginimo verslui. Neužauginame nei rimtų kiekių, nesukuriame nei pasitikėjimo, nei kooperavimosi mąstysenos. Suprantamas visų noras uždirbti, tačiau viskas turi protingą kainą.

Nori auginti – susirask „vadovą“. Ūkį, kuriame pasijusi užtikrintai ir bent jau sau galėsi pasakyti „jiems atrodo sekasi...“. Aplankyti ir vizualiai pamatyti ūkį – būtina. Atviras pokalbis apie sraigių auginimą, pagrindinius etapus, užauginamus kiekius ir auginimo sąlygas (infrastruktūra), mūsų nuomone, privalomi patyrusio augintojo patarimai naujokui. Nepatartumėm turėti reikalų su augintojais, kurie pradeda bendravimą – „labas, pirksi mamas, papasakosiu, kaip auginti sraiges“. Labai tikėtina, kad „draugystė“ baigsis vos tik susimokėjus už reproduktorius (dažniausiai mokama už sraigių vienetus). Atskirais atvejais, galime būti priversti pirkti dėl eilės priežasčių, tačiau tai turėtų būti daugiau išimtis nei taisyklė.

Mūsų nuomone, informacijos, kurią gali suteikti patyręs augintojas naujokui pirmo susitikimo metu, nederėtų įkainoti.  Sraigių auginime labai daug niuansų, kurių neįmanoma išpasakoti pirmo susitikimo metu, kad ir atvykus į ūkį. Užsienio praktika rodo, kad mokymai gali trukti net ir mėnesius. Ilgalaikiai santykiai su patyrusiu ir sėkmės istorijomis galinčiu pasigirti augintoju tikrai praverstu. Suprantama, gaištamas laikas, dedamos pastangos vienokiais ar kitokiais būdais gali būti įkainuojamos, tačiau tai turėtų tilpti į „sveiko proto rėmus“.

Mūsų patarimas, pirmieji metai – mokymosi ir patirties kaupimo metai. Idealiu atveju investicijos atsipirks. Norint plėstis, teks investuoti didesnes, papildomas sumas.

Realizacija. Šiuo metu, Lietuvoje yra keletas įmonių, tikrai galinčių padėti su užaugintų sraigių realizacija ir tuo užsiimančių. Jie, žinoma – tarpininkai, tačiau tai yra visiškai normalu. Patarimas  - prieš „lendant“ į šį verslą susitikti su bent vienu iš jų ir bent jau padiskutuoti apie realizavimo galimybes ir numatomas supirkimo kainas. Šiame versle apibrėžtumo nėra daug, todėl nenustebkite, jei konkrečių atsakymų nesulauksite. Neturėtumėte stebėtis ir atsiskaitymo užlaikymu nuo 30 iki 60 dienų. Tarpininkai Lietuvoje dažnu atveju realizuoja jūsų produkciją kitiems tarpininkams arba sraigių perdirbėjams vakaruose. Atsiskaitymas užtrunka dėl visos realizacijos grandinės (nuo gamintojo iki vartotojo). Idealu kai atsiskaitoma iš karto, dažnu atveju galite tikėtis iki 30 procentų apmokėjimo pristačius sraiges (likusi dalis po tam tikro laiko). Rizikingesnis, tačiau pilnai tikėtinas atvejis, kad 100 procentų apmokėjimas vėluos.